Klenoty-buran.cz

Sleva na hodinky značky PATTIC až 70%!

Kontakty O nás

Automatický mechanický strojek

Jedná se o speciální druh mechanického strojku, jehož chod zajišťuje natažená pružinka, která se postupně rozbaluje. Její neustálé natahování se děje prostřednictvím pohybu ruky. U automatického strojku se uvádí termín „rezerva chodu“, který udává dobu, po kterou nedochází ke zpoždění času na hodinkách.


Bateriový (quartz) strojek

O pohon strojku, nebo elektronického čipu v případě digitálních hodinek, se stará baterie. Jedná se o nejčastější způsob pohonu. Výdrž baterie bývá v rozmezí 1–5 let. Vždy však závisí na její kvalitě, typu strojku a technologii jeho výroby. Některé značky hodinek jako Seiko nebo Citizen vyvíjí strojky se speciálními úspornými pohony.

 

Bateriový strojek se solárním pohonem

Hodinky s tímto pohonem strojku obsahují akumulátor, který je neustále dobíjen elektrickou energií vzniklou přeměnou světelné energie. K přeměně dojde při dopadu světla na solární článek umístěný pod ciferníkem hodinek nebo v oblasti ciferníku. Tento pohon hodinek je velice ekologický a ekonomický.

 

Eco-Drive

Jedná se o speciální typ pohonu vyvinutý značkou Citizen. Světlo (sluneční i umělé) prochází sklem a ciferníkem hodinek, pod kterými je umístěn solární článek. Ten přeměňuje světelnou energii na elektrickou, která pak neustále dobíjí akumulátor pohánějící strojek hodinek. Dobíjení akumulátoru se děje po celou dobu jeho životnosti, která může dosahovat až 5 let. Systém citizen Eco-Drive tak zajišťuje menší zatížení životního prostředí, protože nedochází k časté výměně akumulátorů a díky tomu je i velice ekonomický. Princip činnosti systému Eco-Drive si můžete prohlédnout na videu nebo si můžete přečíst náš článek věnující se tomuto tématu.

 

Mechanický strojek

Pohon strojku je řešen postupným rozbalováním natažené pružinky pomocí korunky. U mechanického strojku je rozhodující doba, po kterou jsou hodinky schopny ukazovat čas na jedno natažení.


Seiko Kinetic

K pohonu hodinkového strojku se využívá elektrická energie čerpaná z akumulátoru. Ten je dobíjen elektrickou energií přeměněnou z kinetické energie (také pohybové energie), která vzniká pohybem ruky.

 

Seiko Solar

Jedná se o solární typ pohonu značky Seiko.


Pro více informací klikněte zde