Klenoty-buran.cz

Sleva na hodinky značky PATTIC až 70%!

Kontakty O nás

Chirurgická ocel

je velmi tvrdý a odolný materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce. Označení chirurgické oceli 316L udává čistotu oceli, bez přítomnosti příměsí jako je nikl nebo mosaz. Obliba šperků z chirurgické oceli je mezi zákazníky stále větší i pro svou temně kovovou barvu.

 

Titan

Titan je šedý až stříbřitě bílý, lehký a tvrdý kov. Titan je kov mimořádně odolný a stejně jako chirurgická ocel nezpůsobuje žádné alergické reakce.

 

Žluté a bílé zlato

Žluté i bílé zlato jsou slitiny ryzího zlata a dalších kovů. Samotné ryzí zlato je příliš měkké pro výrobu šperků. U žlutého zlata se jedná o slitinu s mědí nebo zinkem. Pro zabarvení bílého zlata se používá paladium a nikl. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato má 24 karátů).

 

Stříbro

Stříbro je na čistém vzduchu stálé. Oxiduje (černá) působením silných par např. ve znečištěném ovzduší. Ryzí stříbro je oproti zlatu tvrdší. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra s mědí. Čistotu stříbra udává ryzost. Například označení 925/000 označuje, že slitina stříbra obsahuje 92,5% ryzího stříbra. Některé stříbrné šperky jsou pro zvýšení lesku a odolnosti potahovány tenkou vrstvou kovového rhodia, ryzího stříbra atd.

 

Diamant

Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která se tvoří v roztavené hornině, v chladnoucím tekutém magmatu, při teplotě 1300°C. Diamant je název pro drahý kámen specifického brusu. Jako takový musí splňovat kritéria, podle kterých je určena jeho ryzost (počet karátů). Poté se ještě hodnotí jeho čistota. Diamanty v běžně prodávaných špercích mají většinou ryzost v desetinách karátů. Symbol používaný u námi prodávaných šperků H/I označuje přírodní diamant základní ryzosti.

 

Briliant

Briliant je prostorový tvar s 56 ploškami, do kterého se diamanty nejčastěji brousí

Více informací